Realizácie

Zábrany pre schodisko so sklenenou stenou

Zabezpečení schodiště, jehož některé prvky tvoří sklo, patří k nejnáročnějším úkolům. Je totiž potřeba vyřešit působení sil tak, aby nedošlo k poškození křehkého materiálu a přitom, aby zábrana byla dostatečně pevná z hlediska bezpečnosti pro dítě.

S podobným zadaním sa na nás obrátila rodina z Prahy. Ako je zrejmé z priloženej fotografie, sklo tu tvorí stenu nahrádzajúcu zábradlie na galérii. Priestor schodiska je tak veľmi vzdušný, ale z nášho hľadiska, tj. z hľadiska bezpečnosti, ťažko riešiteľný.

 Celkový pohľad na obe zábrany.

Pôvodná predstava majiteľov zahŕňala použitie tlakovo upevnených zábran čo ale nebolo možné realizovať z dvoch dôvodov. Prvým boli rozmery a druhým bočný tlak na sklenenú stenu. Náš návrh na umiestnenie priestorových zábran riešili obidve tieto ťažkosti. Priestorová zábrana musí vytvárať priestorový tvar, potom je samonosná, a uchytenie k stene len zaisťuje jej stabilitu čo do miest jej upevnenia vnáša výrazne menšej sily. Priestorový tvar sme zaistili ohnutím v kĺboch. Tým sa ťažisko zábrany dostalo v priemete do obrazca, ktorý vytvára na podlahe. Uchytenie k stenám sme realizovali na hmoždinky, ktoré po ukončení využívania budú zasádrované. Veľmi citlivé miesto tvorí uchytenie ku sklu. Tu sme použili originálne úchytky upravené pre spojenie s plastovým stenovým kovaním. Súčasťou riešenia je aj použitie niekoľkých pružných prvkov tlmiacich prípadné nárazy či už dvierok pri prudšom zatvorení alebo lopty a iných hračiek. Ľavá zábrana s otvorenými dvierkami. Pravá zábrana, je vidieť jej priestorový tvar zaisťujúci stabilitu.

 

 

 

 

Použitý materiál: Priestorová zábrana FLEX M, nerezové úchytky na sklo, spojovací materiál. Ak aj Vy máte potrebu riešiť bezpečnosť svojich detí, radi Vám ponúkneme SAFETY PROOFING, novú službu ktorú môžete objednať tu...